Pazar , 11 Nisan 2021
Anasayfa » Analizler » RAKİP: BEŞİKTAŞ

RAKİP: BEŞİKTAŞ

balikesirspor-besiktas-stsl

’umuz ’in 5. hafta maçında 5 Ekim Pazar günü yani bugün saat 19:00′da Atatürk Stadyumu’muzda ’ı ağırlayacak. Maçımızı ise Konya bölgesi hakemlerinden yönetecek.

BİR ÖNCEKİ MAÇLAR…
Hepimizin bildiği üzere; ‘umuz, geçen hafta maçında -geçtiğimiz 3 haftaya göre daha iyi bir futbol sergilemesine rağmen- maalesef sahadan 3-1 mağlup ayrılmıştı. Fakat; yediğimiz 2 golde ‘nin şansı faktörü oldukça yanındaydı. ‘nin attığı ilk golde; top oyuncusu Berat’ın dizine çarparak kalemizde gol olurken yine üçüncü golde ise oyuncusu Uğur’un çektiği şut, Coelho’nun sırtına çarparak ağlarımızla buluşmuştu. Genele bakıldığında ise takımımız hem teknik hem de taktik açıdan çok iyiydi. İsmail hoca ise oyunu çok iyi okuyarak, yaptığı hamleler ile maç berabere getirip, tam üstünlüğümüzü sağladık dediğimiz anda ardarda yediğimiz 2 golle maçtan yenik ayrılmaktan kurtulamamıştık. 3-1’lik skor kesinlikle sizi yanıltmasın, maçın geneline bakıldığında ise en az bir puan çıkartabileceğimiz maçından, oynadığımız iyi futbolu da düşünürsek mağlup olarak ayrılmak gerçekten takımımız adına üzücü olmuştu. Ama, takımımızın bu maç ile takım savunması ve iyi pas oyununu bir tık daha iyileştirdiğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan ise 5 büyükler arasında şu anda en derli toplu olanı diyebiliriz. Son oynadığı ve hemen akabinde ‘nde ile 1-1 berabere kalması ve özellikle maçında maçı kazabilecek pozisyonları yakalaması takımının oyun defterinde kaybetmenin yerinin olmadığını bize işaret ediyor. Diğer yandan teknik ekibinin ve oyuncularını söylemlerine göre ise stad zeminin iyi olduğu takdirde daha iyi futbol sergilediklerinin de altını çiziyorlar.

SAKAT VE CEZALI DURUMLARI…
‘umuzda; ve , Zirat Türkiye Kupası‘nda rakiplerine karşı yaptıkları sportmenlik dışı hareket sebebiyle kırmız kart cezalarından dolayı takımdaki yerlerini alamazken; ağır gribal enfeksiyon geçiren de kadromuzda olmayacak isimler arasında yer alıyor. Diğer yandan maçında sakatlanıp, oyundan çıkmak zorunda kalan , hatırlayacağınız üzere maçını pas geçmek zorunda kalmıştı. ‘ın oynaması şüpheli ve durumu maç saatinde belli olacak. Bu oyuncularımızın dışında sakat-cezalı oyuncumuz bulunmuyor.

‘ın ise herhangi bir sakat ve cezalı bulunmadığı için maça tam kadro çıkacağı tahmin ediliyor.

MUHTEMEL KADROLAR…
‘umuz, ‘a karşı sahaya çıktığı ilk onbir ve 4-4-2(Diamond) oyun sisteminde; kalemizde , geri dörtlüde , , , defansın önünde onun önünde ise ve , on numarada / ileride ise ve / ile sahada olmasını bekliyoruz.

‘ın ise 4-2-3-1 oyun sisteminde; kalede; , defans hattında; , , , /İsmail Köybaşı, önliberoda; , , orta üçlüde; Gökhan Töre, /, ve ileride ise ile maça başlaması bekleniyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN OYUNCULAR…
‘umuzda iki maçtır gol atma beceresi gösteren en önemli gol silahımız olurken; yine ilk 11 çıktığı takdirde ve orta saha organizasyonlarımızı yönlendiren /Ronal Vargas ön planda olacak isimlerimiz olacak. Maçta oynadığı takdir de de önemli gol asistlerinde bulunabilir.

‘ta ise her ne kadar büyük maçlarda çok iyi performans sergileyememesine rağmen normal maçlarda takımı sırtlayan ve gol ayağı olan ’ta dikkat edilmesi gereken oyuncularda yer alırken; ileride oynayacak olan da hiç göz ardı edilmeyecek bir oyuncu. Diğer yandan dribling ve adam eksiltme yeteneği üst düzeyde olan Gökhan Töre de ’ın gizli silahlarından biri olacak.

SONUÇ…
Maçın geneline bakıldığında, hiç kuşkusuz ki; favori, çok ağır bir şekilde . Bu sefer ki durum ‘dan daha farklı. Fakat, her takımın olduğu gibi ‘ın da zayıf olduğu noktası mevcut. Bunun başında da ’ın sağ kanadını oluşturan Serdar ve Töre ikilisi geliyor. Töre, çok fazla defans yardımcı olmazken Serdar’ın da sağ kanatta aksayan bir futbol sergilemesi takım geneline bakıldığında ‘ın zayıf yönlerinden birini oluşturuyor. Sercan, özellikle sağ kanattan önemli pozisyonlara girebilir. ‘ı ortadan yani Veli ve ’ın oluşturduğu ikili alandan geçmek zor olacaktır. Bu nedenle; kanat organizasyonları yapabilecek olan 4-2-3-1 sisteminde; orta alanda ilhan-Vargas- üçlüsüyle de başlanabilir fakat bu da takım savunmasının düşük seviyede kalmasına neden olabilir. ’in, İlhan’ını ne yapıp, edip oynatması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer yandan ’nın ise Kulusic tarafından birebir savunması gerektiğini düşünüyoruz ve Olcay’ın geldiği sol kanadını da iyi kapatmak zorundayız. Buna ek olarak; ‘ın ile yaptığı maç sonrasında Cuma günü Balıkesir‘e gelip, kısıtlı bir çalışma imkanı bulması ve takımın da yorgunluğunu düşünürsek, ‘ta tempo ve kondisyon adına sıkıntılara sebep olabilir. Bu da bizim oyuna bir tık daha ortak olmamızı sağlayabilir.

Takımların oyun yapısına baktığımız ise; ‘umuz genellikle uzun şutlarla kaleyi yokluyor ve kontra atağa dönük oynadığımız için maçı kendi alanımızda kabul ettiğimizden agresif bir oyun sergileyemiyoruz. Ataklarımız ise genellikle kanattan geliyor. ise kısa paslar ile oyun kurmaya çalışan bir futbol anlayışı benimsediği için topla daha fazla oynayan taraf olması bekleniyor. da bizim gibi kanattan gelmeye çalışan bir ekip.

Özetle; , ‘ın şu an ki formsuz durumundan kat kat iyi bir futbol oynuyor. Bu sefer işimiz daha zor olacak. Açıkcası, erken yiyeceğimiz bir gol maçın çok hızlı kopmasına ve fark yememize neden olabilir ve maçı çok fazla yarı alanımızda kabul etmek bizim başımıza istenmeyen olumsuzluklar getirebilir. Bu sebeple; bu maçta orta alanımıza daha fazla iş düşecek. Eğer, orta alanda dengeyi kurabilirsek ya da orta alanı dengeye yakın bir seviyede tutabilirsek; o zaman skor adına olumlu düşünmeye başlayabiliriz. Hatta; alacağımız bir puan ‘umuz ve oyunumuz açısından çok anlamlı olabilir. Fakat, oyunu çok fazla yarı alanımızda kabul ettiğimiz an da gol çanları bizim adımıza çalmaya başlayabilir.

'umuzu hakkında en son gelişmeleri aynı zamanda Facebook ve Twitter  hesaplarımız üzerinden de takip edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.