Cumartesi , 29 Ocak 2022
Anasayfa » Analizler » RAKİP: ÇAYKUR RİZESPOR

RAKİP: ÇAYKUR RİZESPOR

caykur-rizespor-balikesirspor-mac-onu-preview

’umuz ’in 6. hafta maçında 20 Ekim Pazar günü saat 20:00′da Yeni Rize Şehir Stadın’da ’a konuk olacak. Maçımızı ise İstanbul bölgesi hakemlerinden yönetecek.

BİR ÖNCEKİ MAÇLAR…
Hatırlayacağınız üzere Beşiktaş maçının 60. dakikasında Ersan’ın yapmış olduğu bariz kırmızı kartlık pozisyonun hakem tarafından cezalandırılmaması, ‘umuz adına kırılma noktası olmuş ve akibinden Mustafa’dan gelen gol ile maçtan 1-0 yeni ayrılmaktan kurtulamamıştık ve belki de 1 puanımızdan olmuştuk. Maç genelinde; Emrullah, yaptığı kurtarışlarıyla ve Coelho da yaptığı hamle ve golü çizgiden çıkartmasıyla ön plana çıkan isimlerimiz olmuştu. Diğer yandan; , 5 hafta itibariyle takım savunması adına takım üzerinde önemli işler yaparken aynı durumu henüz hücum olarak tam yapabilmiş değil. Fakat, bunun ise tamamen kontra atağa dayalı oyun yapımızdan olduğunu belirtmek isteriz. Diğer yandan Milli Takım maç arasını Bucaspor ile yaptığı maçla değerlendiren ‘umuz, Buca’nın 90+’larda gelen golüyle son dakikada sahadan mağlup olarak ayrıldı. Ama hazırlık maçlarının skorlarının önemli olmadığını söylesek de son dakikada gelen gol, takımımızın moral ve motivasyonu üzerinde ufak da olsa olumsuz bir hava verebileceğini düşünüyoruz.

ise zorlu Eskişehirspor deplasmanında attığı son dakika golüyle 3 puan almasını bilirken teknik direktör de büyük nefes almış oldu. Maç sırasında ‘un pozisyon üretmekte ve ‘yi topla buluşturmakta zorluk çektiği en fazla göze çarpanlardan biriydi. Milli Takım maç arasını ise Orduspor ile yaptığı hazırlık maçıyla değerlendiren ise ve ‘nin golleriyle 2-0 kazarak, takım moral ve motivasyonu adına artı puan sağlamış oldu.

SAKAT VE CEZALI DURUMLARI…
‘umuzda; Kerem Can Akyüz ve Hasan Hatipoğlu, Zirat Türkiye Kupası‘nda rakiplerine karşı yaptıkları sportmenlik dışı hareket sebebiyle kırmız kart cezalarından dolayı takımdaki yerlerini son kez alamazken; hafta içinde gıda zehirlenmesiyle sebebiyle antrenmanlara ancak Perşembe günü katılabilen ve hafif bir idman programı uygulanan ‘in ise durumu maç gününde belli olacak fakat büyük ihtimalle sahada olması bekleniyor. Diğer yandan hafif sakatlığı bulunan ‘in de maça hazır olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu oyuncularımız dışında ‘umuzda herhangi bir sakat ya da cezalı oyuncumuz yer almıyor.

‘da ise Afrika Uluslar Kupası Elemeleri‘nden yol yorgunu olarak dönen  ve ‘nın yüksek olasılıkla maçtaki yerlerini almaları beklenirken nın ise durumunun şüpheli olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Sakat olan Kağan Söylemezgiller kadrodaki yerlerini alamazken sakatlıktan yeni kurtulan Ali Adnan ve ‘ın ise henüz durumu netlik kazanmadı.

MUHTEMEL KADROLAR…
‘umuzun, Beşiktaş‘a karşı sahaya çıktığı ilk onbir ve 4-4-2(Diamond) oyun sisteminde; kalemizde , geri dörtlüde , , Nuno Andre Coelho, defansın önünde onun önünde ise ve , on numarada / ileride ise ve / ile sahada olmasını bekliyoruz.

‘un ise 4-2-3-1 oyun sisteminde kalede; Serdar Kırıntılı, defans hattında; , , , , önliberoda ise , ve , orta üçlüde; , , ve ileride ilk 11 ile sahada olması bekleniyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN OYUNCULAR…
Her zaman ki gibi , ‘umuzda en önemli gol silahımız olurken; oynaması durumda savunma arkasına atacağı koşularla ‘ın ön plana çıkmasını bekliyoruz. Eğer Alanziho/ da maça istekli başladığı takdirde bizi önemli gol pozisyonlarına sokacaktır diye tahmin ediyoruz.

‘da hedef santrafor takımının gol ayağı olurken ‘nun ise hızlılığı ile ataklarda ön plana çıkan isim olacağını düşünüyoruz. Attığı 2 golle takımının sahadan beraberlik ayrılmasını sağlayan Ümit Korkmaz da saha olduğu takdirde gol atma ihtimali yüksek olan oyuncularında yer alıyor.

SONUÇ…
, iç saha avantajıyla favori olarak gözükse de, takımların durumları itibariyle, aslında ortada olan bir maç olarak yorumluyoruz. Aynı zamanda, sonucu ‘umuz adına çok önemli bir maç olma niteliği de taşıyan maçı, ‘umuzun en kötü ihtimalde 1 puan ile dönmek zorunda olduğu bir maç. Bu maçta bizim adımıza avantaj diyebileceğimiz tek önemli nokta; ‘un Afrika Uluslar Kupası Elemeleri‘nde kendi milli takımlarında oynayan , ve ‘nın 2 gün önce, maç ve yol yorgunu olarak geri gelmiş olmaları takımınında önemli bir kondisyon düşüklüğü anlamına gelebilir. ise maça rotasyonlu bir kadro ile çıkıp, duruma göre bu oyuncuları 2. yarıda oyuna sokabilir. Diğer yandan hocamız, her ne kadar da açıklamalarında “Mutlak 3 puan için gidiyoruz” desene de maç için ‘in 2 bölümden oluşan bir oyun planının olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle, ilk yarıyı dengede götürmek isteyeceklerdir. Bu bağlamda ilk yarıda kontra atak oyununu benimseyebileceğimizi söyleyebiliriz. Eğer ilk yarı 0-0 eşitlik ile kapatılırsa; ikinci yarıda oyun kazanmak adına sistemi 4-2-3-1’e çekip; , /, , kozlarını sahaya süreceğini ve skoru lehiemize değiştirmek adına hamleler yapacağını düşünüyoruz. Ya da direkt olarak 4-2-3-1 ile sonuna kadar 3 puanı zorlayacağını da söyleyebiliriz.

Genellikle oyunu kendi yarı alanlarında kabul eden 2 takımının karşılaşmasında; ‘umuzun, maalesef kollektif futbol yerine bireysel özellikli oyuncularımız sayesinde golü arayacağımızı ve ‘un ise genellikle ‘nun kanadından geleceğini, duran top ve uzak şutlarla golü arayacağını düşünüyoruz. Maçta ise skoru; bireysel hataların ve duran top organizasyonlarının belirleyeceğini tahmin ediyoruz.

Özetle; her maç olduğu gibi yine zor bir maç bizi bekliyor. Aslında bakarsanız, sitemizde bu sezon bir önceki cümlemizi oldukça sık duyacağınızı söyleyebiliriz. Evet, bizim adımıza her maç ilk yıl itibariyle zor geçecek ve her maç bir final niteliğinde olacak. Bu maçta şöyle bir hissiyatımız var; artık çıkış maçımıza geldik. ‘umuzun bu maçı kaybetmeyeceğini ve hatta skor üretmek adına diğer maçlara nazaran daha fazla pozisyon üreteceğine inanıyoruz. Çünkü, 2-3 maçtır dengeli olan oyun mantığımızda takım savunmamız iyi gözükürken gol üretkenliği adına sıkıntımız vardı. hocanın bu maçla bu sorunu çözeceğini düşünüyor ve ‘umuzun Rize’den en az 1 puanla geleceğini tahmin ediyoruz.

Başarılar, Balkes’im!

'umuzu hakkında en son gelişmeleri aynı zamanda Facebook ve Twitter  hesaplarımız üzerinden de takip edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.